CZ/EN

Aktuality

Informace proděkana pro zahraniční a vnější vztahy

Publikováno: 15. 03. 2018

Přinášíme informace proděkana pro zahraniční a vnější vztahy prof. Jiřího Bíly.


Milí studenti.

Posílám Vám některé zajímavé nabídky a možnosti ke studiu v zahraničí.

Jiří Bíla
Proděkan

1. An amazing experience for students from all over he world.

The International Conference for young leaders.
SOUTH AMERICA STUDENT BUSINESS FORUM (SABF)

Opportunity for students of your Institution to participate in an International Conference on Technology and Sustainable Development


We are writing to share an interesting opportunity for your students to participate in an important international conference. The South American Business Forum, better known as SABF, is an annual international conference organized by students of the Technological Institute of Buenos Aires (ITBA) that every year gathers current and future leaders to discuss sustainable development in the world.

The fourteenth edition of SABF will take place on 3-5 August 2018, and will bring together 100 university students from around the world and from different fields of study, and 40 world leaders from a wide range of fields.
The application period for the conference began on February 17 and will end on April 30. To be able to apply to the forum, students must complete an application, which consists of writing an essay on the central theme of this edition: The Paradox of Power, or on one of the three subtopics: In tune with technology, Systems facing Obsolescence, or Leading in Uncertainty. Participation in the SABF is free of charge, and accommodation and some travel expenses (lunches and dinners) will be covered.

We want to ask for your collaboration to communicate the conference among the future leaders of your institution. We would appreciate your help informing students about the possibility of participating in this experience. For this purpose, we attach basic information about the conference and information brochures about the event.

For more information, please visit our website:  sabf.org.ar or send your inquiries to mstudents@sabf.org.ar
We thank you in advance and look forward to receiving students from Masaryk University at SABF 2018!

Best regards,

Lucas Demaria
Student Relations
South American Business Forum

2. Informace pro doktorandy a mladé vědecké pracovníky k moznosti požádat o ubytování na Hlávkově koleji pro příští akademicky rok. 

Přihlášky nutno podat do začátku května 2018.Formuláře na https://www.cvut.cz/sites/default/files/static/formularzadostiHK.doc  nebo u Mgr. Ondrejičkové zde.
 

3. Studentská organizace BEST Prague působící na ČVUT a jako každý rok umožňuje vyjet studentům do zahraničí na akademický kurz​ o letních prázdninách​.

Více informací naleznete přímo na našich stránkách http://bestprague.cz/kurzy/.

Kurzy trvají obvykle v rozpětí 7-14 dnů, mají libovolná technická témata a probíhají v různých městech po Evropě. Výuka probíhá v angličtině a pro studenty je připraveno i mnoho jiných aktivit spojených s danou zemí. Finančně jsou pro studenty kurzy velice výhodné, neboť poplatek za kurz se pohybuje pod hranicí 50 Eur. Za tento poplatek účastník dostane ubytování, stravu a program jak kulturní tak akademický po celou dobu kurzu. Nyní právě začalo období pro  přihlašování studentů na kurzy - léto 2018. Přihlášky běží do 18. 3. 2018.

 

4. Pozvání na STOČ VŠB TU Ostrava – 26. dubna 2018

http://akce.fs.vsb.cz/2018/stoc2018/
 

5. Stipendijní pobyty na Taiwanu 

Žádosti se předkládají přímo na Tchajpejskou hospodářskou a kulturní kancelář v Praze.

Uzávěrka pro podání žádostí o stipendijní pobyty na Taiwanu (31. 3. 2018):
Mgr. Eva Jermanová
Akademická informační agentura
Tel.: (+420) 221 850 505
E-mail: eva.jermanova@dzs.cz
Dům zahraniční spolupráce
Na Poříčí 1035/4   |   110 00 Praha 1
www.dzs.cz
www.zahranici-stipendium.cz