Exkurze do Sochorové válcovny

Publikováno: 11. 04. 2024

Studenti navazujícího magisterského programu oboru Automatizace a průmyslová informatika z Ústav přístrojové a řídicí techniky Fakulty strojní ČVUT v Praze, se seznámili s reálným provozem sochorové válcovny. Navštívili 25. března 2024 provoz Třineckých železáren v Kladně - Dříni. Se zájmem si prohlédli největší huť, která vyrábí nejvíc oceli v České republice. Tradice výroby sahá až do roku 1839. Výrobním programem a používanými technologiemi navazuje na bohatou tradici třineckého a kladenského hutnictví a dnes vyváží své produkty do více než 60 zemí všech světadílů.

Exkurze byla součástí výuky v rámci předmětu, který se zabývá programováním řídicích systémů,   konkrétně oboru Automatizační a přístrojová technika. Studenti se na exkurzi seznámili s celým procesem válcování kruhových a čtvrercových profilů z kontislitků a ingotů. Prohlédli si krokovou ohřívací pec, viděli výměnu válcovací stolice, respektive její usazování pomocí mostového jeřábu a  prošli si pracoviště dělení vývalků. Studenty hodně zaujala kontrola vad, proto se nejdéle zdrželi  na pracovišti defektoskopie povrchových a vnitřních vad, které má díky vysoké míře automatizace k naší specializaci Automatizace a průmyslová informatika nejblíže studovanému oboru. Přestože se ten den nemohlo válcovat, studenti zhodnotili exkurzi do provozu takovéhoto „kalibru“ jako super zajímavý doplněk studia.