Projekt rekonstrukce páternosteru v budově Nové radnice v Praze

Publikováno: 24. 04. 2017

V budově Nové radnice magistrátu hlavního města Prahy byl po rekonstrukci zprovozněn oběžný výtah – páternoster. Magistrát se rozhodl kromě rekonstrukce technického zařízení také pro rekonstrukci obložení vstupních portálů a kabin. Autorem projektu rekonstrukce je Ústav konstruování a částí strojů Fakulty strojní ČVUT v Praze.

pracoviste/12113/Paternoster_2017/madla.pngPracovníci ústavu tak navrhli vzhled kabin a vstupních portálů. Snahou bylo zachování historického vzhledu odpovídajícího prostorům budovy radnice a sjednocení s okolními prvky, především s obložkami dveří. O zdařilosti rekonstrukce vypovídají slova radního Jana Wolfa: „Páternoster v Nové radnici již dnes patří mezi unikátní inženýrské památky, které může každý, kdo zavítá do této veřejné budovy, vyzkoušet a obdivovat. V současné době již není mnoho míst, kde je oběžný výtah v provozu. Jsem velice rád, že Strojní fakulta ČVUT ve spolupráci s pražskými památkáři pomohla připravit tuto citlivou rekonstrukci. Výsledek je vskutku obdivuhodný.“

Článek s videem najdete na serveru IDNES.CZ

pracoviste/12113/Paternoster_2017/oblozeni_sten.pngObrázky vpravo a dole jsou součástí designové studie nástupních prostor a kabin řešeného páternosteru, kterou vytvořil pro zadavatele Ústav konstruování a částí strojů Fakulty strojní ČVUT v Praze.
pracoviste/12113/Paternoster_2017/PaterNoster_01_2016_02_09_012.png