CZ / EN

Aktuality

Náš studentský tým CTU Robotics vyvíjí vozítko pro Mars

Publikováno: 11. 12. 2024

Studentské týmy na vysokých školách hrají důležitou roli v rozvoji dovedností budoucích inženýrů. Mají možnost propojit teorii s praxí a připravit se na reálné výzvy, které je čekají po absolvování studia. Jeden takový tým, jehož členové se specializují na robotiku a společně pracují na vývoji vlastního Space Roveru, vznikl v roce 2023 na Fakultě strojní ČVUT v Praze.

Myšlenka na založení týmu CTU Robotics se zrodila po soutěži Mechathon pořádané společností Bosch, které se zúčastnili zakladatelé týmu a rozhodli se ve stavění robotů pokračovat. To jim bylo umožněno díky podpoře Dr. Jana Zavřela z Ústavu mechaniky, biomechaniky a mechatroniky Fakulty strojní ČVUT v Praze.

Jedním z hlavních záměrů bylo zúčastnit se prestižní mezinárodní soutěže European Rover Challenge (ERC). Tato největší evropská robotická událost spojená s vesmírem, podporovaná Evropskou kosmickou agenturou (ESA), simuluje misi na Marsu a poskytuje týmům jedinečnou příležitost testovat své rovery v náročných podmínkách. Cílem soutěže je plnit úkoly z odvětví navigace, mapování terénu, sběru a analýzy vzorků, obsluhy řídicího panelu pomocí robotického ramene a prezentace projektu.

Významným posunem byla spolupráce s Planetáriem Praha, do jehož expozice nyní tým vyrábí inovovanou 3D tištěnou robotickou platformu ExoMy, původně navrženou ESA, a vytváří edukativní videa s návody na tisk, montáž a oživení robota. Neméně zajímavá je spolupráce s Akademií věd České republiky. Vědecký tým Dr. Martina Feruse vyvíjí pokročilý spektrometr a s týmem konzultuje možnosti jeho testování na roveru. Tento úkol vyžaduje vytvoření lehkého robotického ramene s dostatečnou nosností tak, aby bylo schopné manipulovat se spektrometrem.

Dalším významným krokem bylo navázání spolupráce s Projektem Hydronaut a vědeckým personálem z Fakulty elektrotechnické ČVUT, zejména s Dr. Zbyňkem Kocurem, který doplnil mentorský tým s Dr. Zavřelem. Hydronaut, výcvikové centrum vesmírných misí, spolupracuje s českými astronauty, což CTU Robotics poskytlo cenné zkušenosti. Tým se také zúčastnil Mise Promise, kde český astronaut Aleš Svoboda spolupracoval s jejich roverem na úkolu sběru vzorků na povrchu Měsíce.

V současné době je čtyřicetičlenný tým složen především ze studentů a studentek Fakulty strojní a Fakulty elektrotechnické ČVUT, ale nechybí ani zástupci z Fakulty stavební ČVUT, Vysoké školy ekonomické, Univerzity Karlovy, a dokonce jsou v něm i středoškolští studenti. Skládá se z několika sekcí:

  • Sekce konstrukce podvozku navrhla kinematiku inspirovanou roverem Perseverance od NASA;
  • Sekce konstrukce robotického ramene navrhla a vyrobila robotické rameno se šesti stupni volnosti a 3D tištěné cykloidní převodovky pro jeho hladký chod
  • Sekce elektroniky a řízení, komunikace a autonomních systémů, zajišťuje bezproblémové plnění úkolů zadaných roveru;
  • Science sekce se zaměřuje na analýzu planety z hlediska vesmírné geologie a chemický rozbor odebraných povrchových i podpovrchových vzorků;
  • Neméně důležitá je sekce marketingu, která se stará o publicitu, spravuje sociální sítě a shání průmyslové partnery.

Do budoucna má tým CTU Robotics ambiciózní plány. Kromě účasti na dalších ročnících soutěže ERC chce rozšířit své aktivity do dalších oblastí robotiky a vesmírného výzkumu. V plánu je vývoj autonomního dronu, který bude kooperovat s roverem a mapovat prostředí, ve kterém se pohybují. Tým také pracuje na zlepšení energetické účinnosti vozítka, což je klíčové pro dlouhodobý úspěch vesmírných misí.

Kontakt:
JAKUB ŠVADLENA
jakub.svadlena@fs.cvut.cz
https://cturobotics.cz/

Fotogalerie