CZ / EN

Aktuality

Proběhne simulovaná vesmírná mise PROMISE

Publikováno: 03. 09. 2024

Ve vědeckém tréninkovém centru Little Moon City Prague (LMCP) před Fakultou strojní a elektrotechnickou ČVUT v Praze v pražských Dejvicích, se ve dnech 6.–8. září 2024 uskuteční simulovaná vesmírná mise PROMISE. Klíčovým účastníkem této mise bude major Aleš Svoboda, bojový pilot a záložní astronaut Evropské kosmické agentury (ESA). Mise, organizovaná LMCP ve spolupráci s Akademií věd České republiky, je zaměřena na popularizaci kosmického výzkumu a podporu českého kosmického průmyslu.

[Aktuality/09_2024/Partneri_mise_sm.jpg]


! Z celé mise budou vysílány živé streamy, které najdete na stránkách: 
https://www.littlemooncity.eu/  nebo přímo na YouTube  !

 
Nový vládní projekt „Česká cesta do vesmíru“

Ministerstvo dopravy České republiky, které zastupuje vládu v oblasti kosmického výzkumu a technologií, se významně podílí na realizaci mise PROMISE. Ministerstvo je odpovědné za implementaci Národního kosmického plánu, který spadá pod jeho správu, a který určuje strategii a priority České republiky v oblasti kosmického průmyslu.

Mise PROMISE je důležitým prvkem v rámci nového projektu „Česká cesta do vesmíru“, na kterém Ministerstvo dopravy intenzivně pracuje. Tento projekt má za cíl zapojit Českou republiku do globálních vesmírných aktivit a podpořit domácí kosmický průmysl. Vize „České cesty do vesmíru“ zahrnuje nejen vědecký a technologický rozvoj, ale i přípravu českých astronautů na mise v hlubokém vesmíru.

Mise PROMISE je jedním z kroků na této cestě a významně přispívá k naplnění cílů tohoto projektu. Zapojení Ministerstva dopravy do mise PROMISE podtrhuje důležitost tohoto projektu, který vyústí v plánovaný let Aleše Svobody na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) v nadcházejících letech. Tento let bude představovat vrchol několikaleté spolupráce mezi českými vědeckými institucemi, průmyslem a vládními agenturami, včetně Ministerstva dopravy.

Účast Ministerstva dopravy na této akci tak podtrhuje dlouhodobou podporu a závazek České republiky k rozvoji kosmických aktivit a dosažení mezinárodních úspěchů v této oblasti.
 
Inovativní prostředí a ambiciózní cíle

Mise PROMISE bude probíhat v unikátním tréninkovém centru LMCP, které tvoří hlubinný habitat Hydronaut H03 DeepLa b, řídící centrum Mission Control Center a prostor pro simulaci extravehikulárních aktivit (EVA Area). Hlavní program mise se rozdělí do dvou částí – vědecké a popularizační.

Vědecký program: Izolace, výzkum a virtuální realita

Během vědecké části mise stráví posádka, kterou tvoří Aleš Svoboda, konstruktér Matyáš Šanda a odborník na hyperbarickou medicínu Dr. Miroslav Rozložník, 48 hodin v izolaci v habitatu Hydronaut. Cílem bude simulace letu na Měsíc, během níž budou prováděny různé vědecké experimenty. Součástí mise bude také izolovaný výstup na „měsíční povrch“ s pomocí virtuální reality, kde posádka nasbírá geologické vzorky.
 
Popularizace kosmického výzkumu

Popularizační část mise zajistí Vědecké studio LMCP, které nabídne patnáctiminutové prezentace vědeckých projektů a firem zapojených do kosmického výzkumu. Tyto prezentace budou živě vysílány na sociálních sítích a mediálně je podpoří Česká televize a Prima TV.

Významná mezinárodní účast

Mise PROMISE se plánují zúčastnit také zástupci společnosti Axiom Space, kteří budou přítomni při oficiálním zahájení v pátek 6. září 2024 a tréninku extravehikulárních aktivit v sobotu 7. září 2024
 
O Little Moon City Prague (LMCP)

LMCP je komplexní tréninkové centrum na ČVUT v Praze Dejvicích, které vzniklo v roce 2023 přemístěním habitatu Hydronaut H03 DeepLab z jeho původní lokace pod hladinou zatopeného lomu do současného umístění v suchém doku v kampusu ČVUT v Praze, v ulici Technická. LMCP poskytuje prostředí pro simulovaný výzkum v extrémních podmínkách a je pravidelně využíváno pro vědecké mise a tréninky astronautů.

Fakulta strojní ČVUT v Praze je hlavním partnerem LMCP a podporuje provoz tréninkového centra. Úzce spolupracuje na výzkumných projektech zaměřených na sledování atmosférických podmínek uvnitř habitatu a na vývoj technologií pro kosmický průmysl.

Veškeré podrobnosti a pokyny pro novináře a návštěvníky najdete v této tiskové zprávě !