Zařízení na získávání vody z prostředí pouštního vzduchu, vyvinuté Univerzitním centrem energeticky efektivních budov ČVUT v Praze ve spolupráci s Ústavem techniky prostředí Fakulty strojní ČVUT v Praze, uspělo již v několika tuzemských i mezinárodních soutěžích. V současné době běží ve spolupráci se společností Karbox z holdingu Czechoslovak Group příprava jeho třetího prototypu, financovaného z projektu OP PIK Aplikace, jenž je spolufinancován Evropskou unií.
Další, v řadě již třetí prototyp zařízení S.A.W.E.R. je zaměřen na využití v reálném prostředí. Vychází z předchozích dvou prototypů, z nichž první byl otestován v autonomním provozu v poušti, zatímco druhý byl pevnou součástí českého národního pavilonu na EXPO 2020 v Dubaji. Dokončení nejnovější verze je plánováno na začátek roku 2023.
První autonomní prototyp technologie po svém vylepšení, vyrábí od minulého roku vodu ze vzduchu na Rochester Institute of Technology Dubai. Zde slouží místním studentům a jako pilotní jednotka i pro potenciální zájemce o toto zařízení. Druhý prototyp, představený na mezinárodní výstavě EXPO 2020 v Dubaji, se mezitím přemístil na univerzitu Ras Al Khaimah ve Spojených arabských emirátech a bude zpřístupněn počátkem příštího roku.
O technologii S.A.W.E.R. projevilo zájem už několik desítek firem. S vybranými z nich nyní probíhají konzultace, na jejichž základě pak bude rozhodnuto o odprodeji licence.
Technologie u nás i ve světě se těší velké popularitě, i díky tomu získala několik ocenění:
- organizátoři Všeobecné světové výstavy za ni udělili České republice cenu pro nejlepší inovaci,
- odborná komise prestižního amerického časopisu Exhibitor ji ocenila druhým místem mezi expozicemi 192 národů na EXPO 2020,
- Asociace společenské odpovědnosti jí udělila Cenu SDGs v kategorii Inovace, technologie a energie.