CZ/EN

Aktuality

Premiéra unikátního dokumentu Budiž voda!

Publikováno: 14. 09. 2021

Výjimečný celovečerní dokument „Budiž voda!“ mapuje vznik českého vynálezu, který má při téměř nulových nákladech získat i na nejsušších místech planety pitnou vodu a zakládat oázy v pouštích. Film, který produkuje společnost Bio Illusion, přijde do českých kin 25. 11. 2021.

Sběrný dokument o českém vynálezu s názvem S.A.W.E.R. (Solar-Air-Water-Earth-Resource) popisuje události, které ovlivňují, mění a determinují českou účast na výstavě EXPO 2020. Film o dvouleté bitvě s okolnostmi představuje sedm odvážných českých vědců, kteří si vzali do hlavy, že vyrobí přístroj, jenž dokáže získat ze vzduchu vodu, a pomocí něhož lze uvažovat o vzniku oáz na poušti. Vědci, kteří mají na vynálezu S.A.W.E.R. podíl, jsou z Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT v Praze a z  Ústavu techniky prostředí, Fakulty strojní ČVUT v Praze.

Snímek mapuje sestavení S.A.W.E.R.u, jeho testování v laboratořích a posléze i v pouštních podmínkách. Je zasazen do širších souvislostí problému s nedostatkem vody v mnoha oblastech světa. Český vynález s pomocí slunce získává ze vzduchu vodu, kterou sytí zemi – z extrémně vyprahlého vzduchu dokáže získat až 200 litrů vody denně!

PROTAGONISTÉ

ŠTÁB

  • Karel Žalud – režie
  • Prokop Souček – kamera
  • Ivan Horák – zvuk

Foto: Česká televize

Zprávy o dokumentu: