CZ / EN

Aktuality

Soutěž Wings of Future má vítěze

Publikováno: 25. 03. 2019

Pro studenty středních škol, které zajímá letecká technika, zorganizoval  Ústav letadlové techniky Fakulty strojní ČVUT v Praze finále soutěže Wings of Future. Devět tříčlenných týmů středoškoláků z českých krajů, které prošly výběrem, soutěžilo v pátek 22. března 2019 v budově ČVUT na Karlově náměstí o nejlepší let s walkalong gliderem.

Walkalong glider můžeme přirovnat k promyšlené vlaštovce, kterou si soutěžící předem vytvoří. Na tvaru nezáleží. Soutěžním úkolem bylo předvedení letu v určené trase v určitém čase. Závodníci šli za vlaštovkou s malou deskou, která vytvářela stoupavý proud vzduchu. Využíváním efektu svahového létání tak udržovali vlaštovku v letu požadovaným směrem.
Soutěž začala dopoledne tréninkovými lety v atriu budovy. Po náročných soubojích štafet i soutěžích jednotlivců v délce doletu získal první místo tým Sokoli Aero ze Střední školy letecké a výpočetní techniky Odolena Voda. Místo druhé obsadili studenti z Gymnázia PORG a na třetím stupni stanul tým Luftvafle z VOŠ-SŠ-COP ze Sezimova Ústí. Vítězové obdrželi s diplomem také finanční odměny. Dvanáct tisíc Kč za první místo, 6 tisíc za druhé a 3 tisíce za třetí místo.

V soutěži Wings of Future nejde jen o létání. Paralelním úkolem byla vedlejší soutěž Vize letectví v roce 2040, ve které se hodnotila stručná vize na téma: Jak se bude lišit letectví v roce 2040 od dnešní doby. Autoři nejlepších prací získali zvláštní cenu poroty a odměnu tři tisíce Kč. Nejlepší hodnocení získal tým z Gymnázia PORG, další místo v pořadí obsadilo Gymnázium Chomutov a třetí místo tým z Gymnázia Václava Hraběte z Hořovic. Všichni finalisté dostali navíc možnost přijetí na studium Fakulty strojní bez přijímací zkoušky. Vyhodnocením soutěže akce neskončila. Většina soutěžících ještě využila nabídku exkurze do fakultních laboratoří Ústavu letadlové techniky a Ústavu materiálového inženýrství. Podle velkého zájmu je možné usuzovat, že se do laboratoří někteří vrátí jako vysokoškolští studenti.

Fotogalerie