Jak postavit Kyborga – přednáška IA ČR

Publikováno: 29. 04. 2024

Inženýrská akademie ČR,  Fakulta strojní ČVUT v Praze a Česká společnost pro mechaniku Vás zvou na přednášku „Jak postavit Kyborga: Fúze biomechaniky a biomedicíny pro prodloužení životnosti lidského těla“. Přednáška se koná ve středu 22. května 2024 od 15.00 hodin na Fakultě strojní ČVUT v Praze, Technická 4, Praha 6, v posluchárně 266 ve 2. patře.

Přednášet bude prof. RNDr. Matej Daniel, Ph.D. z  Ústavu mechaniky, biomechaniky a mechatroniky Fakulty strojní ČVUT v PrazeVstoupíte do světa, kde se biomechanika a biomedicína setkávají a dávají vzniknout úžasným technologiím, které dokáží překonat hranice lidského těla. Tato přednáška se ponoří do fascinujícího světa kyborgů, kde se dozvíte, jak se zhmotňují dříve sci-fi vize do reality. Prozkoumáme, jak se biomechanické protézy a implantáty stávají stále vyspělejšími a dokonaleji napodobňují funkce lidských končetin a orgánů. Od náhrad kloubů a zubů, které přináší úlevu od bolesti a obnovují mobilitu, až po neuronové implantáty, které otevírají cestu k revolučním možnostem v neurorehabilitaci a rozhraní mozek-počítač. Zkoumáním nejnovějších pokroků v oblasti biomateriálů, 3D tisku a robotiky se dozvíte, jak se tyto technologie stávají dostupnějšími a personalizovanějšími. Dotkneme se i etických otázek a společenských dopadů, které s sebou tyto technologie přináší.