Unikátní ultralehký letounu UL-39 Albi

Publikováno: 31. 05. 2018

Tým Ústavu letadlové techniky Fakulty strojní ČVUT v Praze úspěšně pokračuje na vývoji ultralehkého letounu UL-39 Albi. Letoun s nekonvenčním dmychadlovým pohonem, nemá zatím ve své kategorii ekvivalent. Na vývoji letounu, který pilotům umožní pocit z letu proudovým letadlem, se podílejí jako partneři LA composite, s.r.o. a ZALL JIHLAVAN airplanes, s.r.o.

Vývojový tým připravuje v rámci programu TRIO Ministerstva průmyslu a obchodu ČR inovovanou verzi letounu Albi II s novou pohonnou jednotkou s jiným motorem vybaveným mechanickým kompresorem, ventilátorovým stupněm se zlepšenou účinností a značně modifikovaným vstupním ústrojím. Změny pohonné jednotky umožnily zeštíhlit trup a významných změn doznala také vnitřní konstrukce draku a zejména technologie výroby tak, aby se dosáhlo nižší hmotnosti konstrukce.

Během letošního roku by měl vzniknout zkušební prototyp pro pevnostní a funkční zkoušky. Oba typy zkoušek draku a drakových systémů jsou realizovány na Ústavu letadlové techniky Fakulty strojní ČVUT v Praze, aerodynamické zkoušky probíhají v aerodynamickém tunelu Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu v Praze – Letňanech. Výroba prototypu pro letové zkoušky je plánovaná na rok 2019.

pracoviste/12122/albi2018/1-IMG_5299.jpgpracoviste/12122/albi2018/2-IMG_5313.jpg

Za ČVUT v Praze, Fakultu strojní, Ústav letadlové techniky, ZALL JIHLAVAN airplanes, s.r.o. a LA composite, s.r.o.:

Ing. Robert Theiner, Ph.D.
Ústav letadlové techniky, Fakulta strojní, ČVUT v Praze,  Karlovo nám. 13, 121 35 Praha 2
Tel./záznam.: +420 224 357 423
GSM: +420 776 771 559
E-mail: Robert.Theiner@fs.cvut.cz

Další informace o UL-39 Albi

Tento projekt nabízí nový koncept sportovního letounu, který umožní zažít pocit z letu proudového letadla v UL kategorii. Pohonná jednotka je realizována pomocí dmychadla poháněného pístovým motorem. Letoun je celokompozitové konstrukce z uhlíkových prepregů.

O ultralehký letoun UL-39 Albi vyvinutý na Fakultě strojní ČVUT v Praze má zájem armáda

Upravená verze UL-39 Albi II bude k vidění 7. až 21. října na mezinárodním veletrhu a fóru Future Forces v pražských Letňanech.

3. října 2016 získal ultralehký dvoumístný letoun UL-39 ALBI zlatou medaili MSV 2016 v kategorii Inovace v transportu a logistice.

Vyhlašovateli soutěže jsou Svaz českého průmyslu a obchodu a Vysoké učení technické v Brně. Zlatá medaile byla Robertu Theinerovi, vedoucímu Ústavu letadlové techniky Fakulty strojní ČVUT, Radku Filipovi, řediteli společnosti JIHLAVAN airplanes, s. r. o., a Petru Průchovi, technickému řediteli vývoje z LA composite, s. r. o., předána na včerejším zahájení veletrhu z rukou prezidenta Svazu průmyslu a obchodu Jaroslava Hanáka, ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka, rektora VUT v Brně Petra Štěpánka a generálního ředitele společnosti Veletrhy Brno Jiřího Kuliše.

Celou tiskovou zprávu najdete zde.

První představení UL-39 Albi na veřejnosti

4. dubna 2016 na Letišti České Budějovice poprvé vzlétl UL-39 Albi, 320kg ultralehký letoun s vlastnostmi proudového letadla. Letadlo, jehož tepelná stopa je nezachytitelná. Armáda bude moci na tomto letounu lépe a levněji cvičit své bojové piloty. Jedná se o světový unikát, který vznikal 17 let ve spolupráci Ústavu letadlové techniky Fakulty strojní ČVUT v Praze, LA COMPOSITE s.r.o. a JIHLAVAN Airplanes s.r.o. a je to první české letadlo vyrobené z prepregů autoklávovou technologií.

Více podrobných technických informací o projektu najdete zde!

Letoun vyvinutý na Ústavu letadlové techniky Fakulty strojní ČVUT v Praze, se 4. dubna 2016 představil při svém prvním letu před kamerou České televize. Záznam z vysílání Studia 6 na ČT najdete tady.

20. 4 – 23. 4. 2016 se letoun UL-39 Albi představil také na AERO Friedrichshafen 2016, největším odborném veletrhu všeobecného letectví v Evropě. Expozice vystavovatelů z celého světa se každoročně koná v 11 halách a na volném prostranství letiště Friedrichshafen na břehu Bodamského jezera.

Rozhovor s Robertem Theinerem 13. 5. 2016, v pořadu Radiožurnál ČRo

3. 5. 2016 proběhla na Fakultě strojní ČVUT v Praze přednáška o vývoji tohoto letounu.

Zprávu o přednášce přinesly 6. 5. 2016 Parlamentní listy. Článek si můžete přečíst zde.

Na celou přednášku se můžete podívat zde:

Přednáška UL-39 Albi