Drony vládnou českému nebi

Publikováno: 29. 12. 2022

Ve středu 7. prosince 2022 se v konferenčním sále Rektorátu ČVUT uskutečnila konference „Drony vládnou českému nebi“. Jejím pořadatelem byla Pražská bezpečnostní konference ve spolupráci s Asociací obranného a bezpečnostního průmyslu ČR, Hospodářskou komorou ČR (dopravní sekcí, pracovní skupinou pro bezpilotní letectví), Aliancí pro bezpilotní letecký průmysl (UAVA) a Fakultou strojní ČVUT Praha.

Za hostitele, jímž bylo ČVUT Praha, vystoupil profesor Michael Valášek, vedoucí Centra leteckého a kosmického výzkumu Fakulty strojní, a představil spektrum projektů, jimiž ČVUT zásadně přispívá k vývoji dronů a jejich využití: od certifikací dronů a jejich komponent, designu modulárně řešeného bezpilotního letounu pro létající laboratoř, dále zkušebnictví a testování motorů, potlačování kývání zavěšených břemen, rozvoje autonomního řízení a swarmingu až po bláznivě a fantasticky vypadající experimenty. Jenže pokud něco děláte dvacet let, i někdejší sci-fi se může stát reálnou technologií.

Článek o konferenci najdete ZDE.

Foto: PhDr. Libor Stejskal, Ph.D