Mikroelekrárna WAVE

Publikováno: 10. 10. 2015

Každý dům může mít svou elektrárnu!
Oceněno E.ON GLOBE AWARD – Aktualizováno!

Nápad, který vznikl v roce 2008 na Ústavu energetiky Fakulty strojní ČVUT v Praze, nyní rozvíjí Ing. Jakub Maščuch se svým týmem v Univerzitním centrum energeticky efektivních budov ČVUT. 1. října 2015 získal za tento projekt ekologického oskara – E.ON GLOBE AWARD v kategorii „Nápad“.

Mikroelekrárna WAVE, kterou se svým týmem v UCEEB vyvíjí, je schopna pokrýt potřebu tepla a elektřiny domácností, malých podniků, větších obytných celků, administrativních budou, škol, apod. Jako palivo využívá biomasu (dřevní štěpka nebo pelety). Cílem projektu je vyvinout levné zařízení, na principu organického Rankinova cyklu (ORC), které bude schopno cenově konkurovat automatickým kotlům a zároveň dokáže výrazně zatraktivnit biomasu pro malé spotřebitele.

Více podrobností najdete v tiskové zprávě a v popisu projektu.

Aktuálně!

Podrobný článek o technickém řešení mikroelektrárny WAVE najdete zde:
Mikroelektrárna WAVE – automatický kotel s výrobou elektřiny

18. 6. 2016 poskytl vedoucí laboratoře LORCA Jakub Maščuch, České televizi pro pořad Události rozhovor na téma mikroelektrárna WAVE v souvislosti s připravovaným „antifosilním zákonem“. Mikroelektrárna WAVE je jedním z příspěvků ČVUT ke snižování českých emisí CO2. Video se záznamem můžete najít zde.

1. června 2016 proběhlo představení prototypu mikroelektrárny WAVE. Celý článek najdete zde:

Články, které vyšly v Hospodářských novinách 29. a 30. října 2015.
Každý dům může mít svou elektrárnu, říká tým z ČVUT. Ty jejich se budou prodávat už příští rok
Díky českému vědci může každý mít svou elektrárnu