Mikroelekrárna WAVE

Publikováno: 10. 02. 2018

Oceněno E.ON GLOBE AWARD!
Malá elektrárna pro každý dům nebo firmu či obec!

Od prvního nápadu na vývoj kogeneračního zařízení na využití biomasy letos uběhlo deset let, ale již počátkem října 2015 získal tento projekt „Ekologického oskara“ – E.ON GLOBE AWARD v kategorii „Nápad“. Nápad vznikl v roce 2008 na Ústavu energetiky Fakulty strojní ČVUT v Praze, nyní rozvíjí Ing. Jakub Maščuch se svým týmem v Univerzitním centrum energeticky efektivních budov ČVUT. Od zprovoznění prototypu v roce 2016 prošlo zařízení Wave značným vývojem. Má za sebou již přes tisíc hodin provozu, přestavbu i více dílčích úprav, stovky vyrobených kWh elektrické energie a více než sto vyrobených Gj tepla. Nyní je již reálné uvažovat o pilotním umístění a dlouhodobým testovacím provozu.

Mikroelekrárna WAVE, kterou se svým týmem v UCEEB vyvíjí, bude schopna pokrýt potřebu tepla a elektřiny domácností, malých podniků, větších obytných celků, administrativních budov, škol, apod. Jako palivo využívá lokální obnovitelné zdroje, dřevní štěpku nebo pelety. Cílem projektu je vyvinout levné, plně automatické zařízení pro kombinovanou výrobu elektřiny a tepla na principu organického Rankinova cyklu (ORC). Zařízení bude schopno cenově konkurovat automatickým kotlům a zároveň dokáže výrazně zatraktivnit biomasu pro malé spotřebitele.

Více podrobností najdete v tiskové zprávě a v popisu projektu.

Zprávy z médií:

Článek na portálu tzbinfo.cz, o zkušenostech s provozem mikroelektrárny WAVE v období 2016–2017.

Podrobný článek o technickém řešení mikroelektrárny WAVE najdete zde:
Mikroelektrárna WAVE – automatický kotel s výrobou elektřiny

18. 6. 2016 poskytl vedoucí laboratoře LORCA Jakub Maščuch, České televizi pro pořad Události rozhovor na téma mikroelektrárna WAVE v souvislosti s připravovaným „antifosilním zákonem“. Mikroelektrárna WAVE je jedním z příspěvků ČVUT ke snižování českých emisí CO2. Video se záznamem můžete najít zde.

1. června 2016 proběhlo představení prototypu mikroelektrárny WAVE. Celý článek najdete zde:

Články, které vyšly v Hospodářských novinách 29. a 30. října 2015.
Každý dům může mít svou elektrárnu, říká tým z ČVUT. Ty jejich se budou prodávat už příští rok
Díky českému vědci může každý mít svou elektrárnu