Děkan Fakulty strojní ČVUT v Praze Doc. Ing. Miroslav Španiel, CSc. dnes požádal šéfredaktora serveru Novinky.cz
Vladimíra Dušánka o opravu článku zveřejněného na serveru Novinky.cz dne 20. 5. 2025. Uvádíme celé znění této
žádosti:
Vážený pane šéfredaktore.
Obracím se na Vás tímto v souvislosti s článkem, který byl zveřejněn serverem Novinky.cz s titulkem „Rektor ČVUT vyplatil miliony prezidentovu poradci“ dne 20.5.2025 (dostupný na URL: https://www.novinky.cz/clanek/domaci-rektor-cvut-vyplatil-miliony- prezidentovu-poradci-40521938).
Tento článek obsahuje několik nepřesných či zkreslujících tvrzení týkajících se ČVUT v Praze, Fakulty strojní, zejména s ohledem na záměr Vlády ČR na podporu rozvoje letectví a kosmických aktivit v České republice a souvisejících opatřeních a o okolnostech vniku spolupráce ČVUT, Fakulty strojní a společnosti GE Aviation Czech s.r.o. Konkrétně se jedná o pasáž (cituji):
„Univerzita se s americkou společností v roce 2016 dohodla, že vybuduje čtyři zkušebny k vývoji a testování leteckých motorů a paliva. Strojní fakulta ČVUT je dodnes provozuje. Škola na jejich výstavbu dostala od tehdejšího ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) finanční výpomoc dvě miliardy korun s tím, že peníze vrátí z evropských fondů. To se ale nepovedlo. Následovaly tahanice, kdy ČVUT státu uhradila z vlastních zdrojů zhruba polovinu a až loni v únoru jí vláda Petra Fialy (ODS) zbytek odpustila a další miliardu doplatila ze svého.“
Ve skutečnosti byla Fakulta strojní ČVUT v Praze v roce 2016 požádána Vládou ČR o posílení výzkumných a výukových
kapacit v oblasti leteckých a kosmických technologií, a to s ohledem na vysoký inovační a technologický potenciál
těchto oborů a rostoucí vliv těchto sektorů na konkurenceschopnost hospodářství ČR.
Pro úspěšný rozvoj sektoru aerospace v ČR bylo nezbytné mj. vybudovat a modernizovat infrastrukturu, která umožní
rozvoj nezbytných kompetencí. Na základě výše zmíněné žádosti Vlády ČR Fakulta strojní vytvořila dva projekty
zaměřené na rozvoj letectví a kosmických aktivit cestou posílení výzkumné kapacity a infrastruktury, které byly
předloženy do výzev Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání. Jednalo se o výzkumný projekt, jehož cílem
bylo vybudování Centra pokročilých leteckých technologií a dále o projekt na inovaci a akreditaci nových studijních
programů. Pro urychlení budování těchto kapacit před rozhodnutími o těchto projektech poskytla Vláda ČR Fakultě
strojní ČVUT v Praze návratnou finanční výpomoc ve výši 1,986 mld. Kč (viz usnesení Vlády ČR ze dne 27. července
2016 č. 668.III). Návratná finanční výpomoc byla poskytnuta s tím, že v případě, že dojde k úplnému zajištění
financování z fondů EU, budou prostředky vráceny do státního rozpočtu. V opačném případě budou prostředky využity
nenávratně na financování záměru až do výše, ve které nebude pokryt z fondů EU.
Na základě usnesení Vlády ČR Fakulta strojní vybudovala ekosystém, jehož základ tvoří čtyři pozemní zkušebny letadlových motorů a létající zkušebna v podobě experimentálního letadla. Vedle základních zkušeben byla postavena i pomocná experimentální zařízení, například pro testování olejových chladičů letadlových motorů, pro ověření použití udržitelného leteckého paliva SAF, pro měření emisí letadlových motorů aj. Ekosystém slouží svému účelu a jeho přínosy byly zmíněny např. v naší tiskové zprávě ze dne 29. 4. 2025 (dostupná na URL: https://www.fs.cvut.cz/aktuality/2919- 212/fakulta-strojni-cvut-vyznamne-prispela-k-rozsireni-leteckeho-prumyslu-v-ceske- republice/).
Z projektů předložených do výzev Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání byl úspěšný ten zaměřený na vybudování Centra pokročilých leteckých technologií, který kryl přibližně polovinu předpokládaných prostředků. Financování infrastruktury z neuděleného projektu dořešila Vláda ČR v únoru 2024 potvrzením platnosti rozhodnutí z roku 2016.
Jak dále vyplývá shora uvedeného, Fakulta strojní se nedohodla na vybudování zkušeben se společností GE Aviation
Czech s.r.o., ale s Vládou ČR v rámci naplňování předmětného záměru. Smlouva o kolaborativním výzkumu uzavřená
mezi Fakultou strojní ČVUT v Praze a společností GE Aviation Czech s.r.o. byla sjednána za účelem společného výzkumu
a prohloubení znalostí a spolupráce v oboru aerospace. Vybudovaná infrastruktura slouží širšímu účelu a je otevřena
dalším průmyslovým partnerům.
Žádám Vás tedy o opravu těchto nepravdivých tvrzení. V případě potřeby doplnění jakýchkoliv informací jsme
Vám k dispozici.
S pozdravem,
Miroslav Španiel