CZ / EN

Aktuality

Naše absolventky v prestižním výběru Forbes 30 pod 30 2025

Publikováno: 05. 02. 2025

Český Forbes představil v pořadí dvanáctý ročník svého signature výběru 30 pod 30. Podle redaktora časopisu Forbes byl výběr letošní třicítky ještě těžší než v posledních letech. Máme však obrovskou radost, že v tomto výběru jsou dvě absolventky Fakulty strojní ČVUT v Praze – Megi Mejdrechová a Adéla Chalupová!

Do výběru se dostaly pro jejich mimořádný talent a píli. Obě jsou také velkou inspirací pro další ženy a dívky, které chtějí zasvětit svůj život vědě a technice. Obě také posouvají svůj obor dopředu a hledají inovace využitelné v průmyslové praxi. Patří jim za to velký dík a gratulace!

Co dělá Megi Mejdrechová?

Naučit roboty, co mají dělat – ale bez programování? Pro spoustu továren splněný sen, na kterém pracuje Megi Mejdrechová.

Vývojářka pokročilých robotických technologií a počítačového vidění udělala před čtyřmi lety krok do startupového světa a se dvěma dalšími absolventy Fakulty strojní ČVUT v Praze založila firmu RoboTwin.

Ta automatizuje výrobu v továrnách a učí roboty napodobovat lidskou práci – a to bez složitého programování, zato za pomoci umělé inteligence. Integruje přitom do procesu automatizace dělníky, kteří robota učí jednoduše záznamem svých pohybů.

Co bylo na začátku ideou inspirovanou její diplomovou prací, vyrostlo ve startup, který meziročně ztrojnásobil tržby, má pilotní projekty v Evropě i Americe a aktuálně nabírá na palubu první investory.

Megi má za sebou také vědeckou kariéru v Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) ČVUT v Praze, což je špičkové výzkumné a inovační centrum zaměřené na mezioborový výzkum v oblasti AI a autonomních systémů.

Je také držitelkou prestižní Ceny Wernera von Siemense za inovace v oblasti průmyslu 4.0.
 
Co dělá Adéla Chalupová?

Sedmadvacetiletá dívka, která řídí jadernou elektrárnu. To je jednou větou Adéla Chalupová, jaderná inženýrka a operátorka sekundárního okruhu elektrárny Temelín.

V blokové dozorně řídí vybavení za miliardy, dohlíží na provoz turbíny, ale i na zdraví lidí, které vysílá na kontrolu zařízení. Musí mít neustále přehled o tom, že je všechno tak, jak má být, a zároveň musí být připravená pohotově řešit jakoukoli situaci.

Původně chtěla být pilotkou, potom řídící letového provozu. Nakonec ale šla studovat na ČVUT, nastoupila na obor se zaměřením na jádro a věnovala se výzkumu a testování nukleárních paliv.

Nad kariérou vědkyně pak zvítězila nabídka z ČEZ, kde jí po letní škole a stáži nabídli místo ve dvouletém výcviku na operátora jaderné elektrárny.

Kromě pozice v Temelíně je „atomovou influencerkou“. Popularizuje energetiku i jadernou fyziku, díky čemuž ji pozvali i na jednání Evropské komise k podpoře malých modulárních reaktorů, a snaží se inspirovat mladé lidi k tomu, aby šli také studovat jaderné inženýrství.

 

Zdroj fotografií: https://forbes.cz/

Fotogalerie