Spouštíme naostro systém S.A.W.E.R.

Publikováno: 16. 02. 2021

Tým našich odborníků z Ústavu techniky prostředí, Fakulty strojní ČVUT v Praze a Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT (UCEEB) dorazil o víkendu do Dubaje, aby v pavilonu České republiky pro mezinárodní výstavu Expo 2020 Dubai, během následujících dvou týdnů plně zprovoznil systém S.A.W.E.R.

Vědci propojí hlavní části systému (tepelné čerpadlo, akumulaci tepla a chladu, sorpční jednotku), dokončí realizaci hybridních fotovoltaických kolektorů na střeše pavilonu, nainstalují čidla a systém monitoringu celého zařízení a napojí systém pro získávání vody ze vzduchu na technologii fotobioreaktoru a závlahy zahrady.

Systém S.A.W.E.R. bude v Dubaji technicky integrován a vizualizován v rámci české expozice, jejímž ústředním tématem je získávání vody ze vzduchu a její využití pro kultivaci suché pouště. Zařízení bude denně dodávat průměrně 500 litrů určených k podpovrchové zálivce zahrady v areálu českého národního pavilonu.