CZ/EN

Aktuality

Článek odborníků z Ústavu energetiky vyšel v nakladatelství Nature

Publikováno: 28. 07. 2017

Důležitým úspěchem týmu odborníků z  Ústavu energetiky Fakulty strojní ČVUT v Praze je zveřejnění článku v prestižním vědeckém nakladatelství Nature.

Článek s názvem „Nanocrystalline diamond protects Zr cladding surface against oxygen and hydrogen uptake: Nuclear fuel durability enhancement“ by zveřejněn 25. července 2017 a pojednává o pokrytí zirkóniových slitin na proutcích paliva v jaderných reaktorech tenkou nanovrstvou polykrystalického diamantu (PCD). PCD snižuje rychlost koroze paliva a tím prodlužuje jeho životnost. Též, v návaznosti na havarijní stavy v japonské elektrárně Fukušima, PCD výrazně zlepšuje odolnost paliva za velmi vysokých teplot.

Celý článek najdete zde: https://www.nature.com/articles/s41598-017-06923-4

Výzkum PCD, po několika přiznaných patentových nárocích a dlouhodobé spolupráci s firmou Westinghouse, byl tak oceněn i v nejsledovanějších vědeckých časopisech. Palivové proutky s PCD byly od roku 2013 testovány na VŠCHT Praha, FZÚ AV ČR a ve Westinghouse Electric. Tyto úspěšné neaktivní testy vedly k ozařování na urychlovačích v Texas AM a nyní je několik vzorků ve výzkumném jaderném reaktoru v norském Haldenu. Na zařízení FZÚ AV ČR byly povrchy palivových proutků pokrývány polykrystalickými diamantovými vrstvami metodou depozice z plynné fáze.