Úspěch našich studentů v soutěži ESTECO Academy Design Competition

Publikováno: 15. 06. 2017

Rádi bychom vás informovali o úspěchu našich studentů v soutěži ESTECO Academy Design Competition vypsané Aprilia Racing ve spolupráci se softwarovou firmou ESTECO.

Soutěž se týkala konstrukčního návrhu motocyklového jednoválce, který měli studenti za úkol optimalizovat pro dosažení co nejlepších výkonových parametrů.

Studenti Fakulty strojní ČVUT v Praze, Pavel Myslík, Ivo Vodička a Petr Vácha, kteří tvoří tým CTU Racing, získali krásné druhé místo.

Aktuality/06_2017/NEWS_competition_winners.pngTým CTU Racing navrhl pneumatickou ventilovou pružinu, díky které dosáhl motor výkonu 59,2 hp při 15 000 ot/min.

Slavnostní vyhlášení vítězů a předání cen proběhne 21. června 2017 v ústředí Aprilia Racing, které sídlí v italském městě Noale.

O soutěži:

Cílem soutěže, vypsané společností Aprilia Racing a softwarovými firmami Esteco a Gamma Technologies, bylo vytvořit konstrukční návrh jednoválcového spalovacího motoru a ten zoptimalizovat pro dosažení co nejlepších výkonových parametrů s ohledem na závodní použití, přičemž zadání v podstatě odpovídalo motorům používaných v současnosti v kategorii Moto3 Mistrovství Světa – čtyřdobý jednoválec s objemem 250ccm. Společnost Gamma Technologies poskytla softwarový balík GT-Suite, umožňující simulovat téměř všechny systémy související se spalovacími motory, ve kterém přihlášené studentské týmy vytvořily 1D termodynamický model svého motoru. Pro optimalizaci jednotlivých parametrů využily univerzální optimalizační software od firmy Esteco.

Týmu CTU Racing se podařilo dosáhnout výkonu 59,2 hp při 15000 ot/min, při návrhu konstrukce studenti vytvořili virtuální 3D modely většiny důležitých dílů motoru, počítali s použitím pneumatických ventilových pružin a pomocí metody konečných prvků provedli i pevnostní kontrolu a optimalizaci tvaru ojnice, jakožto jedné z nejvíce namáhaných součástí motoru. Pracovali ve svém volném čase prakticky od listopadu 2016 do konce dubna 2017 a tento projekt konzultovali s kantory Fakulty strojní. Jmenovitě: Ing. Antonín Mikulec, Ing. Jan Baněček Ph.D., Ing. Jindřich Hořenín, Ing. Vít Doleček Ph.D., Ing. Radek Tichánek Ph.D. a Ing. Martin Molcar ze společnosti Ricardo Prague s.r.o.

Více informací o soutěži najdete zde.