Přednáška Asociace strojních inženýrů – A.S.I.

Publikováno: 24. 11. 2016

Asociace strojních inženýrů a S-klub Fakulty strojní ČVUT v Praze, pořádá v úterý 6. prosince  2016 od 15.00 hodin přednášku s diskusí:

Doc. RNDr. Danuše PROCHÁZKOVÁ, DrSc. z FD ČVUT – Riziko a jeho zvládnutí  v inženýrských oborech

Přednáška proběhne v konferenčním centru FS ( přízemí, místnost C1-17), Technická 4, Praha 6. Vstup volný.

Přednáška bude zacílena na shrnutí zásad pro řízení a zvládnutí rizik složitých technologických zařízení, protože:

• technologická zařízení jsou důležitým základním veřejným aktivem lidského systému,
  • jde o problematiku, ve které ČVUT vytváří znalostní základnu.

Obsah přednášky

1. Úvod.
  2. Složitá technologická zařízení z pohledu teorie systémů a nároky na něho kladené.
  3. Poznatky o riziku důležité pro zajištění bezpečnosti složitých technologických zařízení.
  4. Data a metody použité pro stanovení zásad pro řízení rizik složitých technologických zařízení.
  5. Fakta důležitá pro řízení rizik složitých technologických zařízení.
  6. Zásady pro řízení rizik složitých technologických zařízení.
  7. Závěr.

Speciálně budou sledována rizika spojená s vlastnostmi systémů systémů (soubor vzájemně se prolínajících otevřených systémů), které modelují složitá technologická zařízení a infrastruktury (složitost, interdependences, interoperabilita, integrita, kritičnost apod.) a další souvislosti (integrální bezpečnost; bezpečnost a spolehlivost; bezpečný systém a zabezpečený systém; apod.).

Přednášející

doc. RNDr. Dana Procházková, DrSc. (1945)
Akademická pracovnice Českého vysokého učení technického v Praze, Fakulty dopravní, Ústavu bezpečnostních technologií a inženýrství v oboru bezpečnost, řízení rizik a řízení bezpečnosti.
Absolventka Matematicko-fyzikální fakulty Karlovy univerzity, obor fyzika (1968), kde složila rigorózum (1969) v témže oboru. Aspiranturu získala (1972) v Geofyzikálním ústavu ČSAV a hodnost DrSc. (1987) u Státní komise ČSAV. Habilitaci v oboru řízení rizik absolvovala (2006) na Fakultě bezpečnostního inženýrství Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava.

V průběhu své odborné praxe ve výzkumu ČSAV, Státním úřadu pro jadernou bezpečnost a dalších ústředních úřadech a vysokých školách publikovala 27 monografií, 20 skript, více než 500 článků v domácích a zahraničních odborných časopisech a přednesla několik set příspěvků na konferencích. V posledním období byla odborným řešitelem a řešitelem 16 národních projektů a 2 projektů EU; 1 projekt EU řeší. Je autorkou řady odborných prací, především z oborů, souvisejících s problematikou zemětřesení, jaderné bezpečnosti, bezpečnost složitých technologických objektů, řízení rizik, krizového řízení atd.