Administrace počítačových sítí

Zadání projektů pro rok 2010

Při přechodu na navazující magisterské studium se do oboru PŘT vrací předmět počítačové sítě - protože některé jeho části se mezitím objevily v předmětech IINF a IS u bakalářského oboru IAT, některé jeho části odpadly (viz porovnání a nový obsah) a pozměnil se název.

Realizace cvičení: V rámci řešení grantu podporovaném ministerstvem školství (Fond rozvoje vysokých škol, FRVŠ F1a-2347) byla v počítačové učebně vybudována jednoduchá síť čtyř počítačů, která může pracovat nezávisle na internetu a simulovat několik základních úloh. Vzhledem k počtu pracovišť ovšem předpokládá, že studenti budou na zadaných tématech místo cvičení pracovat ve svém volném čase. Tři počítače jsou v pro naše studenty volně přístupné části učebny, čtvrtý slouží k přípravě ukázek na přednášky. Na seminářích lze pracovat se všemi počítači ("cvičení" by v tomto případě byl zavádějící termín). Některá témata mohou studenti vypracovat doma na svých počítačích.

V zimním semestru je jeden z nových počítačů vyčleněn jako hlavní databázový server s databází MySQL (druhý je lenka.fsid.cvut.cz - nemá webovou stránku). Ostatní počítače v ostatní dobu jsou k dispozici pro individuální práci studentů, například pro vypracovávání diplomek. Jako ukázku nabízíme diplomovou práci:

Karel Landa: návod pro instalaci počítačové sítě

- popisuje instalaci serveru na/za firewall a připojení kamery na jeden z počítačů v oddělené části sítě. Problematika je také rozebrána na serveru aboutdebian.com. Protože občas nefunguje, mám některé soubory zkopírovány do adresáře .../site/aboutdebian.com/ .

Ještě pár návodů k Debianu: Debianhelp.co.uk.

Zápočet - jedná se o klasifikovaný zápočet. Dokud předmět měl zkoušku, opravdu jsem zkoušel probíranou látku (pro studenty to asi bylo výhodnější). Klasifikovaný zápočet je ovšem za odevzdanou semestrální práci. Hotové práce umísťujeme na stránky předmětu, takže se můžete podívat na návody,

Výše uvedené texty jsou vytvořeny studenty Fakulty strojní, podmínkou pro odevzdání práce k zápočtu byl souhlas se zveřejněním na webových stránkách předmětu. Prozatím většinou pocházejí z původního předmětu Počítačové sítě - tam patří i zajímavá práce na téma Profibus - nyní se ovšem průmyslové sítě vyučují v jiném předmětu (ŘPA). K vynechaným kapitolám také patří rešerše a návrh vlastního systému pro bezpečné platby na internetu - popis technologie SET (diplomová práce - starší, ale stále aktuální).

Odkazy na ukázky php a javascriptu jsou na stránkách volitelného předmětu 2375002 Programování pro web.

Odkazy: kopírování HD, kamera u PC na web (MS Windows 98 - 2008, placné; install trial),

Doporučená literatura:

[1] Janeček, J., Bílý, M.: Lokální sítě. Skriptum ČVUT, Praha, 2000.

Skriptum pánů ing. Jana Janečka, CSc., a ing. Martina Bílého z Katedry počítačů Fakulty elektrotechnické. Oproti starším verzím skript pana ing. Janečka má právě tu strukturu, kterou již léta učím. Rozhodně je dobré si je přečíst, ovšem nemusíte se bát, že bych někoho zkoušel, předmět končí zápočtem, viz výše. Odpovídá našim přednáškám, samozřejmě je trochu podrobnější. Pro změnu zde chybí návody na správu serverů.

[2] Horák, J., Keršláger, M.: Počítačové sítě pro začínající správce. Computer Press, Praha, 2001.

Kniha je vhodná zejména jako návod pro naše cvičení. Kapitoly 3 až 6 popisují právě ty systémy, které uvidíte na cvičeních. Linux je ovšem probrán nedostatečně, zejména studenti předmětu 237 2001 jej uvidí alespoň na čtyřech cvičeních (pokud nebude jen jeden, jako obvykle).

V současné době je většina podrobné dokumentace stejně jako řada návodů na internetu.

Ukázka: Skripta sepsaná pro výuku v roce 1995. Aby šla vydat, obsahují další kapitoly, ale používala se jen kapitola III (od stránky 40). Smlouva s vydavatelstvím vypršela před deseti lety, takže doufám, že je jako autor mohu takto zveřejnit (zatím bez titulních stran - doplním snad časem).

Vladimír Hlaváč

Ústav přístrojové a řídicí techniky Fakulty strojní ČVUT v Praze.

ramce - sebrano po internetu